Świat pierogów

Pierogi to danie bardzo popularne w naszym kraju i jedno z pierwszych skojarzeń z Polską, jeśli zapytamy o nie obcokrajowców. W wielu miejscach prowadzone są pierogarnie, gdzie możemy zjeść wszelkiego rodzaju pierogi (od klasycznych ruskich po nietypowe, np. z cukinią i miętą). Polacy tak przyzwyczaili się do tego dania na naszych stołach, że nie zastanawiamy się, skąd właściwie pochodzą pierogi.

Śledząc historię tych znakomitych klusek, można odkryć, że najstarsze z nich pochodzą z Chin, gdzie znane były już w starożytności. Przypuszcza się, iż do Europy trafiły w XIII wieku dzięki Marco Polo, a do samej Polski dzięki kulinarnym upodobaniom biskupa Jacka Odrowąża, który zasmakował ich podczas swoich podróży misyjnych po Rusi (stąd pierogi ruskie). Dzięki swoim zasługom św. Jacek został okrzyknięty w Polsce świętym Jackiem z pierogami.

Znając już pochodzenie pierogów, możemy zrozumieć, dlaczego jest to danie popularne w wielu państwach, np. we Włoszech, Rosji, Ukrainie, Meksyku, Brazylii, Turcji, czy Korei. Poniżej przybliżymy Wam pierożki z różnych kuchni świata.

                                                                                                                                                                          

Kuchnia afrykańska

W niektórych stronach świata pierogi przygotowuje się nie z miękkiego ciasta makaronowego, a z ciasta drożdżowego. Przykładem są kraje zachodniej Afryki, gdzie w ten sposób robi się fataye, smażone na głębokim tłuszczu. Farszu do nich możemy użyć dowolnego, jednak w większości przepisów poleca się użyć mięsa wołowego lub ryby. Oprócz tego do środka daje się cebulę, pomidory i ostre przyprawy.

 

Kuchnia angielska

W angielskiej Kornwalii popularne są tzw. cornish pasty (pieróg kornwalski), czyli pieczony pieróg z ciasta z mąki pszennej lub pszenno-żytniej i nadzienia – wołowiny, ziemniaków i warzyw (marchwi, pasternaku i brukwi). Historia tego dania sięga XVIII wieku. W tamtym okresie Kornwalia słynęła z wydobycia cyny, a żony górników przygotowywały im do pracy posiłki zapiekając je w cieście chlebowym. Do środka wkładały wyżej wymienione składniki w specyficznym porządku – ziemniaki na boku, następnie warzywa, a samym środku kawał wołowiny. Górnicy podgrzewali tak przygotowane dania w piecach, po czym zjadali jedynie ich środek, niedotknięty rękami, a resztę wyrzucali.

Kuchnia brazylijska

Pierogi kuchni brazylijskiej (coxinhas) różnią od tych, które znamy głównie kształtem. Mają one przypominać nogę drobiową. Są nadziewane farszem, którego głównym składnikiem jest posiekany kurczak, a następnie smażone na głębokim oleju. Samo ciasto wykonane jest na bazie bulionu, w którym wcześniej gotowane było mięso z różnymi dodatkami. W polskich przepisach często porównywane są też do krokietów czy kotlecików.

Kuchnia chińska

W kuchni chińskiej występuje kilka odmian pierożków, jednak najpopularniejsze są wonton i jiaozi. Nadzienie do klusek wonton tradycyjnie sporządza się z mielonej wieprzowiny, ostryg lub krewetek, sosu sojowego i oleju sezamowego. Często są podawane w zupach. Kluski jiaozi natomiast są popularne również w innych krajach Azji i podobnie do polskich kołdunów, nadziewane są zazwyczaj mięsem z kapustą pekińską lub imbirem czy szczypiorem. Są one podstawowym daniem spożywanym podczas chińskiego Nowego Roku. W tym czasie w ich przygotowywaniu bierze udział cała rodzina i przyjaciele, a tradycyjne nadzienie zamieniane jest na farsz z jajek i krewetek.

Kuchnia czeska

Pierogi są równie popularne u naszych czeskich sąsiadów, gdzie uwielbiane są bramborové taštičky s povidly (pierogi ziemniaczane z powidłami). Jak sama nazwa wskazuje, od polskich pierogów różnią się głównie ciastem - jest ono robione z ziemniaków, co czyni go podobnym do ciasta na knedle. Często do powideł dodawany jest rum, z którego ten kraj słynie już od XIX wieku. Ma on jednak specyficzny smak i zapach, gdyż produkowany był z buraków, jako zamiennik prawdziwego rumu. Obecnie znany jest pod nazwą Tuzemák. Podawane są posypane brązowym cukrem lub cukrem pudrem.

Kuchnia fińska

Kuchnia fińska oferuje nam pierogi karelskie, które wyjątkowo nie są zaklejane. Składają się one z dwóch warstw: spodniej z ciasta z mąki żytniej lub pszennej, i wierzchniej, wykonanej z ryżu lub purée ziemniaczanego. Pieczone, podawane są na gorąco, często ze smarowidłem z masła i drobno posiekanego jajka, zwanym munavoi.

Kuchnia hiszpańska

Empanadas popularne są nie tylko w Hiszpanii, ale również w Ameryce Południowej (szczególnie w Kolumbii, Chile i Argentynie, gdzie istnieje ich kilkanaście odmian) i  Meksyku. Do ich zrobienie można wykorzystać ciasta francuskie, pierogowe lub chlebowe, a środek wypełnić farszem mięsnym z serem i warzywami. Mogą być smażone w oleju lub pieczone na blasze. Pojedynczy pierożek, według oryginalnego przepisu, powinien mieć około 30 cm średnicy i kształt kwadratu, chociaż obecnie popularne są również półksiężyce. Ich mniejsze wersje noszą nazwę empanadillas.

Kuchnia gruzińska

Gruzińskie kołduny (inaczej chinkali) wypełniane są… zupą. Aby je zjeść, należy je umiejętnie ugryźć, wypić bulion ze środka, a następnie spożyć resztę. Aby je przygotować, należy wewnątrz kołduna umieścić porcję surowego mięsa (najczęściej jest to mielona baranina czy wołowina) rozrobioną z wodą. Następnie ciastu nadaje się formę sakiewki i gotuje w wodzie, w wyniku czego pojawia się w środku bulion.

Kuchnia indyjska

W kuchni indyjskiej pierożki samosy serwowane są jako przekąski lub przystawki. Mają one trójkątny kształt i smażone są na głębokim oleju. Do środka najczęściej wkłada się ostro przyprawione warzywa, mięso kurczaka lub ser panir (świeży ser o delikatnym smaku, wytwarzany najczęściej z mleka i soku z cytryny).

Kuchnia niemiecka

Niemieckie Maultasche to kwadratowe pierogi z ciasta makaronowego wypełniane farszem z mielonego i wędzonego mięsa, szpinaku, bułki tartej, cebuli i wybranych ziół dla smaku. Potrawa ta jest podobna do włoskiego ravioli, ale różni się rozmiarem. Tradycyjne Maultaschen podawane są na dwa sposoby: w rosole, serwowane jako zupa, lub serwowane same, z dodatkiem masła i cebuli. Niektóre przepisy polecają użyć do farszu bekonu. Danie to pochodzi ze Szwabi i zostało uznane za regionalną specjalność przez Unię Europejską, dlatego prawdziwe Maultaschen można wykonywać jedynie na terenie tej krainy.

Kuchnia włoska

W kuchni włoskiej można spotkać wiele rodzajów pierogów, z których najpopularniejsze to ravioli, tortellini, cappelletti i panzerotti/calzone.

Ravioli to gotowane nieduże pierożki z ciasta makaronowego z różnymi rodzajami nadzień, zazwyczaj mięsem, serem risotta lub warzywami – najczęściej szpinakiem.

Tortellini to również małe gotowane pierożki z ciasta makaronowego, kształtem natomiast przypominające polskie uszka. Tradycyjnie nadziewane są mieloną wieprzowiną lub cielęciną, podawane w mięsnym bulionie. Nadzienie może być też grzybowe lub serowe. Inny sposób podania to polanie sosem pomidorowym i posypanie startym serem (najczęściej parmezanem).

Podobnie przygotowuje się cappalletti, makaronowe pierożki o kształcie kapelusików, którym różnią się od tortellini. W wersji klasycznej serwowane z duszoną wołowiną z parmezanem i przyprawami.

Panzerotti natomiast to pyszne pierogi w kształcie półksiężyca, nadziewane mozarellą z sosem pomidorowym i przyprawiane oregano. Danie to można prosto opisać jako pizza złożona na pół w formie pieroga. Pierogi te mogą być smażone w głębokim tłuszczu lub, w bardziej lekkostrawnej wersji, pieczone w piecu. Do ich podstawowej wersji można dodać oliwki, salami, anchois i wiele innych włoskich delikatesów. Terminy panzerotti i calzone odnoszą się do tej samej potrawy, natomiast używane są w różnych regionach Włoch (panzerotto jest używany głównie w regionach Apulii i Bazylikaty; calzone używany na Sycylii).

Kuchnia żydowska

Kuchnia ta oferuje nam kreple, żydowski wariant uszek. Ich podstawowymi składnikami są zmielona wątróbka wołowa z dodatkiem podsmażanej cebuli, tłuszcz drobiowy, olej, jajka i mąka. Pierożki te gotuje się w osolonej wodzie po czym podsmaża na rozgrzanym oleju po obu stronach. Danie to podawane jest jako gorąca przystawka lub dodatek do czystego barszczu czerwonego podczas święta Kuczek (inaczej święta Namiotów).

                                                                                                                                                                          

Mamy nadzieję, że post ten zachęcił Was do spróbowania zagranicznych pierożków. Starałyśmy się opisać tu ich najciekawsze odmiany. Jeśli udało nam się Was zainteresować, zapraszamy do sekcji Przepisy.


Źródła grafik: canva.com i Pinterest

Komentarze

  1. Anonimowy30/3/21 19:35

    Wspaniały wpis! Bardzo interesujący :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ślinka cieknie na samą myśl o takich pysznościach :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty