Z czym to się je, czyli o pierogowych nadzieniach

Pierogi to, najprościej mówiąc, ciasto z farszem. Najpiękniejszą sprawą jest fakt, że pierogi mogą być zarówno na słodko, jak i na słono! Do wykorzystania jako danie główne, ale i deser! Można zatem dojść do wniosku, że tak naprawdę ciasto można wypełnić czym tylko dusza zapragnie! Jakie są najpopularniejsze farsze na całym świecie? Jak się je robi? O czym należy pamiętać?

Na całym świecie najczęstszym farszem na pierogi jest mięso oraz warzywa (w Polsce wymieniamy najczęściej kapustę, grzyby oraz ziemniaki), a także ser w różnych postaciach, zarówno jako ser twarogowy, ale też pierogi mogą być wypełnione ricottą lub mozzarellą. W samej Polsce coraz częściej można zaobserwować traktowanie pierogów jako ciasto z dowolnym farszem, np. Pierogarnia Stary Młyn w Łomży w swojej ofercie ma zarówno standardowe polskie pierogi (ruskie, z kapustą i grzybami, z mięsem, z owocami), ale także np. pierogi Marakesz, na których farsz składa się m.in. kurczak w przyprawach z sosem z sera pleśniowego!

                                                                                                                                                                          

Ile farszu w pierogu?

W przypadku wypełniania pierogów warto mierzyć siły na zamiary… ciasta! Jak możemy się dowiedzieć w tym poście, w zależności od rodzaju pierogów mamy różną grubość ciasta (choć im cieńsze tym lepsze!). Tak samo powinniśmy kalkulować ilość farszu w pierogu. Jeśli będzie go za mało, to nie będziemy cieszyć się wspaniałym smakiem mieszanki, a jedynie wyjadać ciasto, natomiast jeśli będzie go za dużo pieróg się rozpadnie, rozklei i też żadnego pożytku z niego nie będzie. Najlepiej jest odmierzać ilość pierogów łyżeczkami. Jeśli robimy duże pierogi, nałóżmy farsz łyżką stołową i odejmijmy, jeśli będzie go za dużo, w przypadku małych pierożków – łyżeczka.

Jaki powinien być farsz?

Często zapominamy o konsystencji samego farszu. Powinien być on na tyle gęsty, by w dłoniach można było stworzyć z niego kulkę, ale też na tyle miękki, lepki, by ta kulka nie rozpadała się, tylko lekko kleiła do palców. Jeśli robimy farsz z owoców warto pamiętać o tym, że owoce puszczają soki – dodaj trochę więcej mąki do wewnętrznej strony ciasta, by soki z owoców wchłaniając ją podczas gotowania trochę zgęstniały i się nie wylały.

W przyrodzie nic nie ginie!

Jeśli podczas przygotowywania farszu zostanie Ci go za dużo, a ciasta już brak – możesz wykorzystać go do zrobienia nadziewanych warzyw, np. cukiniowa zapiekanka z mięsnym lub ruskim farszem. W przypadku owocowych farszów owoce można dodać do ciasta czy na owsiankę na śniadanie.

                                                                                                                                                                          

Mamy nadzieję, że ten krótki post wyjaśnił Wam chociaż troszkę „podstawy” tworzenia pierogów. Ze względu na swoją różnorodność, jest to zdecydowanie wspaniałe danie. Zachęcamy do wymyślania własnych farszów i dzielenia się z nami doświadczeniami w komentarzach. Miłego lepienia!


Źródła grafik: album prywatny

Komentarze

  1. Ja kocham grube ciasto i duuuużo farszu! Farszu nigdy nie za wiele ;D
    PS Bardzo interesujący post! POZDRAWIAM!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty